Chemický Workshop v Nemecku

Vo februári sme sa v zostave Matej Grega, Filip Petrovič a Peter Zelený pod vedením pani profesorky Aleny Spišiakovej zúčastnili 7. chemického workshopu v partnerskom meste Clausthal-Zellerfeld v Nemecku. Workshop pravidelne organizuje naša partnerská škola Robert Koch Schule v spolupráci s Technickou univerzitou Clausthal-Zellerfeld.

Pracovné dni sa navzájom veľmi podobali – každý deň sme absolvovali prednášky alebo laboratórne cvičenia z rôznych odvetví chémie: analytickej, organickej či fyzikálnej. Pokúšali sme sa nájsť riešenia  environmentálnych problémov, vyrobili sme aspirín aj podložky na poháre a v Inštitúte technickej chémie sme absolvovali prednášku o vodíku. Zažili sme veľmi zaujímavé cvičenia a uskutočnili sme viaceré zaujímavé pokusy, o akých by sa nám na školských laboratórnych cvičeniach ani nesnívalo.

Okrem chémie sme mali možnosť spoznať mesto Clausthal-Zellerfeld. Navštívili sme banícke múzeum, pozreli sme si historické centrum mesta, na vlastné oči sme videli dom, v ktorom prežil svoje detstvo držiteľ Nobelovej ceny za medicínu Robert Koch. Najlepším zážitkom bola však celkom určite nočná návšteva bane.

Tento workshop bol aj skvelou možnosťou spoznať iné kultúry a ich gastronómiu. Okrem nás a Nemcov sa kurzu zúčastnili Francúzi, Holanďania a Taliani. Na spoločnej medzinárodnej večeri, kde žiaci z každej krajiny pripravili trojchodové menu, sme pripravili aj to naše. Pozostávalo zo slovenských syrov, bryndzových a kapustových halušiek a kysnutých koláčov. Najväčší dojem v nás zanechali talianske špeciality spaghetti alla carbonara a dezert torta tenerina.

Chemický workshop prehĺbil naše znalosti chémie, dal nám možnosť vyskúšať pokusy, ktoré by sme na klasických školských cvičeniach nemohli uskutočniť a zároveň nám pomohol zlepšiť naše  komunikačné zručnosti i cestovateľské schopnosti.

Na záver by sme sa radi poďakovali našej pani profesorke, ktorá bola ochotná s nami absolvovať nie práve najkratšiu a najpohodlnejšiu cestu do Nemecka a späť. Vďaka nej a ústretovosti nášho gymnázia sme prežili jedinečný týždeň.

Účastníci workshopu

Comments are closed.