Po dvoch rokoch opäť na dejepisnej exkurzii

Koncom septembra sme sa vydali po stopách našej histórie. Tentoraz smerom na východ – do Prešova a jeho okolia. Nešlo o klasickú prehliadku mesta či okolitých obcí, ale o návštevu dvoch historických a zároveň unikátnych technických pamiatok a múzeí – národnej kultúrnej pamiatky Múzeum Solivar a Slovenských opálových baní.

Prešov bol jediným mestom na Slovensku, kde sa v minulosti, od 16. storočia do roku 2009, ťažila a varila soľ. V súčasnosti je Múzeum Solivar unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli a patrí k najvýznamnejším technickým pamiatkam a zároveň k najkrajším múzeám na Slovensku.

Po jeho prehliadke sme navštívili lokalitu svetového významu – najstaršie opálové bane na svete v Slanských vrchoch. Pred objavením opálu v Austrálii boli Slanské vrchy jediným miestom na svete s výskytom a ťažbou opálu – v čistom stave bezfarebného minerálu a s prímesami – polodrahokamu žiariaceho rozmanitými farbami. V roku 1922 boli bane zatvorené. Po vyše 90 rokoch sú pôvodné banské šachty vďaka úsiliu nadšencov a dobrovoľníkov opäť sprístupnené verejnosti ako múzeum a zároveň technická pamiatka.

Exkurzia ako návrat do minulosti bola pre nás veľmi zaujímavá a poučná. Navštívili sme naozaj výnimočné miesta dýchajúce históriou. Znovu sme sa presvedčili, že na Slovensku je stále čo obdivovať.

Peter Zelený a Dagmar Repaská

Comments are closed.