Dobrodružstvo po slovensky

V závere uplynulého školského roka sa sedemnásti študenti nášho gymnázia zúčastnili nezabudnuteľného výletu do ďalekého Nemecka. Čas strávený s priateľmi z partnerského mesta Clausthal-Zellerfeld bol jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Na jeseň nastal čas, aby sme im a učiteľom z Gymnázia Roberta Kocha oplatili ich pohostinnosť a ukázali prírodné krásy a kultúrne pamiatky našej krajiny. Na túto úlohu sa podujali pani profesorka Silvia Kozubová, pani profesorka Mariana Čujová a my, študenti nášho gymnázia.

Po dlhej predlhej ceste vlakom k nám v pondelok večer, 10. októbra 2022, dorazili štrnásti študenti a dvaja učitelia z Nemecka. Na druhý deň v dopoludňajších hodinách mali možnosť zúčastniť sa vyučovania na našom gymnáziu, a hoci boli ušetrení od písomiek, na niekoľkých hodinách si vyskúšali zábavné aktivity zamerané na tímovú prácu. Popoludní zdolali všetkých 155 schodov vedúcich na vežu rímskokatolíckeho kostola – dominantu Spišskej Novej Vsi. O hodinu neskôr ich na našej mestskej radnici čakalo slávnostné privítanie pánom primátorom  Pavlom Bečarikom. V areáli gymnázia sa potom konala uvítacia párty, ktorú iniciovali koordinátori projektu spolu s nami. Niesla sa v duchu napchávania sa sladkým pečivom, ale aj hrania loptových hier a obohacujúcich, i keď spočiatku rozpačitých rozhovorov.

V stredu ráno sme podnikli výpravu do Vysokých Tatier, ktorá zahŕňala výhľad na vodopád Skok, túru na Hrebienok a vtipné fotografie zachytené v Tricklandii v Starom Smokovci. Nemci boli ohúrení našimi veľhorami a zážitky z tohto dňa za tú „svalovicu“ rozhodne stáli.

Ďalší deň boli na programe Pieniny. Prehliadka Červeného Kláštora nám umožnila lepšie porozumieť spôsobu života mníchov v minulosti. Popoludní sme sa všetci stratili, a následne aj s ťažkosťami našli v prírodnom zelenom labyrinte Čertova skala pri Starej Ľubovni. Na spiatočnej ceste sme sa zastavili v čokoládovni Nestville Park a štvrtok napokon ukončili lahodnou pizzou.

V piatok sme sa nechali očariť rajským prostredím Slovenského raja. Počas cesty na Letanovský mlyn nás sprevádzal spev vtáčikov a padajúce lístie. Nemeckí študenti si toto miesto zamilovali. Po niekoľkých hodinách oddychu, ktorý sme všetci potrebovali, sme sa zišli znova, tentoraz v bowlingovej obuvi. Strávili sme spolu krásny večer a rozlúčili sa.

Výsledkom spolupráce dvoch partnerských škôl, ktorá trvá už 30 rokov, boli nečakané priateľstvá, prekonané obavy z jazykovej bariéry a rozšírené obzory. Radujme sa teda zo splnených i budúcich snov.

Bis bald!          

                                                                                          Kristína Karchňáková, 2.A

Comments are closed.