Erazmus+ v Turecku

V dňoch 1. až 8. októbra 2022 sme sa v rámci projektu Erasmus+ European Challengers to Save Climate zúčastnili mobility v tureckom meste Kastamonu. Okrem našej a tureckej školy sa do projektu zapojili ďalšie dve školy z Portugalska a z Talianska.

Cieľom mobility bolo zvýšiť povedomie o dopade spaľovania fosílnych palív na životné prostredie a hľadať alternatívne zdroje energie, ktoré sú pre životné prostredie menej škodlivé. Škola Ozlem Burma Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi – škola  technického zamerania – nás preto viedla procesom učenia sa, ako dizajnovať autonómne elektrické auto. Dizajn sme robili na malých prototypoch, ktoré sú v tejto škole veľmi populárne a študenti sa s nimi pravidelne a s veľkým úspechom zúčastňujú rôznych súťaží na celonárodnej úrovni.

Navštívili sme skládku, kde sa z komunálneho odpadu a skládkového plynu vyrába elektrická energia, ktorá by bola schopná zásobiť mesto s veľkosťou približne 8000 obyvateľov, sadili sme stromčeky ibišteka, spoznávali osobitosti tureckého školského systému a jedinečnosť daného regiónu.

“Erazmy” sú však aj o spoznávaní kultúr a vytváraní nových priateľstiev. Počas našej mobility sme zažili veľmi príjemné okamihy. Keď sme pricestovali do Kastamonu, veľmi srdečne nás privítali tureckí učitelia a „pracovné dni” sme začali v priateľskom duchu veľmi aktívne. Zoznamovanie sme absolvovali na veľkom multifunkčnom ihrisku, kde sme si vyskúšali lukostreľbu, súperili sme v preťahovaní sa lanom či skákali vo vreciach.

Program bol naozaj bohatý – prezreli sme si školu, odborné učebne aj historickú časť technickej školy z konca 19. storočia, mesto s viac ako 100 000 obyvateľmi aj jeho radnicu, večerali v osmanskom dome a zatancovali si turecké tance.

Niektoré miesta boli naozaj fascinujúce – kaňony Catak, Horma a Valla, ktoré nám svojou krásou a jedinečnosťou doslova vyrazili dych.

Mobilitu sme oficiálne ukončili ceremóniou, počas ktorej sme získali oficiálne účastnícke certifikáty. Vyvrcholením slávnosti bol koncert tradičnej tureckej hudby a predvádzanie tureckých ľudových tancov. Posledný večer v Kastamonu znamenal aj rozlúčku s našimi tureckými kamarátmi. Definitívny záver našej mobility patril Istanbulu. Boli sme v slávnej Hagii Sofii, na Egyptskom bazáre a absolvovali sme večernú plavbu po Bospore.

Prežitý týždeň nám dal veľa nových skúseností a vedomostí, no najmä veľa nových zážitkov a skvelých priateľov. Dúfame, že sa raz na prekrásne miesta opäť vrátime.

Peter Zelený, 3.A, účastník mobility a Janka Zajacová, koordinátorka projektu

Comments are closed.