Dobrodružstvo po nemecky

V druhej polovici júna, už takmer na konci školského roka, sme sa sedemnásti študenti prvého a druhého ročníka pod vedením pani profesorky Silvie Kozubovej a Mariany Čujovej zúčastnili výmenného pobytu v mestečku Clausthal-Zellerfeld v Nemecku – v krajine klobás a piva.

Cieľom bolo nadviazať spoluprácu s partnerskou školou v spomínanom meste. Nášmu výletu predchádzalo zoznámenie sa s nemeckými študentmi prostredníctvom sociálnych sietí.

V nedeľu podvečer sme s plnými kuframi vyrazili smerom na sever. Kvôli hlbokej noci v sebe niesla naša cesta nádych tajomnosti. V pondelkové ráno nás prebudilo klopkanie dažďa na okná autobusu, a hoci sa okolité prostredie ponášalo na Twilight ságu, žiadnych upírov sme nestretli. Namiesto toho nás v Škole Roberta Kocha v meste Clausthal-Zellerfeld privítali ústretoví učitelia a priateľskí žiaci. Zaviedli nás na vyučovanie a ukázali nám ich zaujímavý školský systém. Poobede sme sa prechádzali po okolí a vnímali čaro tohto malebného mestečka.

Na druhý deň sme sa vcítili do kože baníkov a preskúmali sme tmavé zákutia baní patriacich mestu zvanom Goslar. Neskôr nám šarmantný sprievodca opísal jeho historické pamiatky. A že ich bolo veľa… Prínosom bola i zmrzlina, ktorú nám štedro zaplatil.

Príslovie o krízovom treťom dni sa v tomto prípade neuplatnilo. Vlak nás odviezol do Berlína, veľkomesta plného pamätihodností a historických budov. Pouliční hudobníci predvádzali svoj talent na každom kroku a pamäťové karty našich mobilov sa zapĺňali. Počas cesty naspäť sme vo vlaku zaspali pohrúžení do nových pocitov, ktoré v nás Berlín vyvolal.

Vo štvrtok sme navštívili banícke múzeum s replikami dôkladne premyslených strojov a vzácnych kameňov. Osviežili sme sa v jazere a zviezli na bobovej dráhe. Na rozlúčkovej párty s nemeckými študentmi sme si pochutnali na grilovanom jedle a viedli konverzáciu na všakovaké témy.

V piatok nás privítali Drážďany. Keď sme si prezreli mesto a jeho nádherné historické pamiatky, vrhli sme sa na nakupovanie. Peňaženky boli čoraz ľahšie a nákupných tašiek pribúdalo. Škála obchodov bola až príliš široká. Ako uspávanka nám poslúžil spev zo zadných sedadiel autobusu.

Náš výlet si vyžadoval výstup z komfortnej zóny, svojim účastníkom však ponúkol záchvaty smiechu, roztomilé suveníry, ale najmä zlepšenie jazykových zručností, nové priateľstvá a zážitky. V jeseni, keď nemeckí študenti zavítajú do našich končín, bude toto dobrodružstvo pokračovať. Dúfajme, že sa do Slovenska zamilujú a prejedia sa bryndzových halušiek. A čo nasleduje ďalej? Och, predsa Auf Wiedersehen!

Kristína Karchňáková 1.A

Comments are closed.