Erasmus+ Old Places – New Spaces: TRABZON

Mesto, ktoré vás okúzli svojou atmosférou, prírodou a pohostinnosťou

V roku 2019 sa naše gymnázium zapojilo do projektu Erasmus+ Old Places ­– New Spaces spolu so študentmi z Turecka, Litvy a Lotyšska. Projekt ponúkajúci príležitosť cestovania a nadväzovania nových priateľstiev oslovil oranžové gymnázium aj tento rok, kedy naše cesty smerovali do Trabzonu.

Mesto situované na severovýchodnom pobreží Turecka sa na týždeň stalo naším prechodným bydliskom. V dňoch od 23. do 29. marca  sme mali možnosť obdivovať toto historicky vzácne, temperamentu plné mesto.

Už po príchode do trabzonskej školy sme  okúsili pohostinnosť miestnych, ktorí nás privítali tradičným tureckým medom. Mali sme možnosť nahliadnuť do ich vyučovacieho procesu a byť súčasťou rôznych zaujímavých aktivít, pri ktorých sme prehlbovali nové kamarátstva.                  

V druhý deň nášho pobytu sme navštívili mnohé historické pamiatky, z ktorých sa nedá nespomenúť Atatűrk Pavilion či prekrásna Hagia Sophia .

Víkend sa niesol v znamení výletov. V sobotu sme navštívili kláštor Sumela v horskom teréne. Počasie prekvapilo šatník nejedného študenta, pokrývka snehu siahala do polovice tela dospelého chlapa, čo poznačilo aj samotnú cestu mikrobusmi na vrchol kopca. Miesto skryté, opustené a vytesané do prírody nás ohúrilo aj napriek nehostinným prírodným podmienkam.

Horským terénom sme sa nechali zlákať aj v nedeľu a navštívili sme jazero Uzungol. Po prechádzke okolo jazera sme očarení prírodou zavítali do miestnej reštaurácie, kde sme mali možnosť ochutnať tradičné jedlá a dezerty.

Trabzon nás neoslovil len svojimi prírodnými krásami či historickým pamiatkami, ale aj pohostinnosťou miestnych. Sami o sebe prezradili, že sú ľudia plní emócií, temperamentu a láskavosti. Touto cestou im chceme poďakovať za týždeň strávený v ich meste a veríme, že študentov z Turecka, Litvy a Lotyšska v júni privítame tak srdečne ako oni nás.

Diana Klučárová, 3.C

Comments are closed.