Omladzovanie v školskej záhrade

„Príroda je stále nekonečne populárnejšia ako dejiny“

Karel Čapek

Takto znela jedna z tohtoročných maturitných tém zo slovenského jazyka. Neviem, ako a čo písali maturanti, ktorí si ju zvolili, ale niekoľko chlapcov z tretích ročníkov v deň písomných maturít prírode spontánne fandilo brigádou v školskej záhrade.

V nej sa nachádza niekoľko priam historicky starých jabloní. Ich vek odhadujem na minimálne šesťdesiat až sedemdesiat rokov. Tešia sa z našej starostlivosti vždy na jar a na jeseň. Keďže sú to staré, veľmi odolné a chutné odrody,  tak zákonite potrebujú korekčný a najmä zmladzujúci rez.

Počas  rokov, čo sa o ne staráme, omladli a zvýšili množstvo a kvalitu svojich plodov. V tomto roku  sa do práce pustili žiaci 3.C triedy. Zdatní to športovci si poradili s prácami v korunách stromov s ľahkosťou našich prastarých predkov, využili svoj intelekt aj cit k prírode. Práca im šla od ruky, spontánne a s veľkou radosťou.

V závere by som chcela inšpirovať naše súčasné aj budúce študentky. Dobre si na fotkách všimnite našich usilovných, milých a fešných chlapcov. Tak dobre ako pri práci si určite počínajú aj v štúdiu, pri športovaní či v posilke. A určite budú aj pri tanci na stužkových…

HoA

Comments are closed.