Rozhovor s Alexandrou Talačovou

Milí čitatelia nášho webu, prinášame vám staronovú rubriku Naši úspešní študenti, prostredníctvom ktorej predstavíme trochu inak tých, ktorí v niečom vynikajú a sú úspešní nielen v školských laviciach. Budeme radi, ak prídete aj vy s novými nápadmi a inšpirujete nás v našej práci.

Dnešný rozhovor s Alexandrou Talačovou pripravila Sofia Dobranská z I.A.

            Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Nie je to o tom, mať na bruchu „tehličky“, je to o sústredení sa a pracovaní na svojich snoch.

            Alexandra je tretiačka Gymnázia na Školskej ulici a venuje sa bodyfitnessu. V tomto športe je dôležitá sebadisciplína, sebazapieranie a veľká dávka trpezlivosti. Ako to všetko Saška popri štúdiu zvláda, dozviete sa v krátkom rozhovore s ňou. 

Ako dlho sa venuješ tomuto športu? Čo ťa k nemu priviedlo?

            Už od môjho detstva som bola rodičmi vedená k športu. Súťažne som plávala šesť rokov a nevyhnutnou časťou prípravy boli aj tréningy v posilňovni. Vyskúšala som CrossFit a v roku 2016 sa mi podarilo vyhrať súťaž Spartan Race. Pomaly ale isto som sa zaľúbila do cvičenia. Je mnoho spôsobov, ako spevniť a posilniť svoje telo. Ja som si vybrala práve kategóriu bodyfitness. Ženy súťažiace v tejto kategórii disponujú symetricky vyvinutou postavou, svalovým rozvojom zameraným najmä na guľaté ramená, široký chrbát, svalnaté stehná a samozrejme, dôležitú úlohu zohrávala aj nízke percento telesného tuku. Táto kategória si vyžaduje primerane vypracované telo a sebavedomú prezentáciu na pódiu, kde však netreba zabúdať aj na úpravu vlasov, pokožky či výrazné doplnky.

Čo ti bodyfitness dáva a čo berie? Čo ti dá najviac zabrať?

            Vďaka tomuto športu si vážim každý kúsok jedla. Zažila som niekoľko súťaží, s ktorými sa mi spájajú pekné a nezabudnuteľné spomienky. Vďaka súťaženiu som v sebe objavila sebazapieranie, disciplínu a spôsob, akým funguje moje telo. Ale pod slovkom súťaženie sa skrýva omnoho viac. Keď mám byť úprimná, tento šport mi o čosi viac vzal než dal. Počas súťažnej sezóny nemám čas na zábavu s priateľmi. Do športu sa snažím  dať všetko, celé svoje srdce, ale keď prídete na súťaž a zistíte, ako tento šport funguje, veľmi rýchlo prídete o ilúzie a sny… V plávaní bolo jasné, kto je víťazom – ten, kto mal najrýchlejší čas. V kulturistike je to skôr o subjektívnom pohľade a zložení rozhodcovského stola.

Skús popísať bežné tréningy. Čo všetko zahŕňajú? Ako často a koľko týždenne trénuješ?

            Štýl tréningov sa odvíja od počtu dní, ktoré ostávajú do súťaže a taktiež od mojej aktuálnej formy. Počty sérií či opakovaní sú taktiež rozdielne v priebehu súťažnej prípravy. Tréningy pozostávali  z dvoch častí – kardio tréningy zamerané na spaľovanie tuku (chôdza do kopca, bicykel, bežiaci pás, schody…) a silové tréningy zamerané na naberanie svalovej hmoty. Kardio zvyknem robiť skoro ráno pred začatím školy, poobede sú to tréningy zamerané na silu a niekedy sa k nim pripletie aj ďalšie kardio. Takýmto štýlom trénujem počas prípravy päť až sedemkrát do týždňa pod vedením skúseného trénera.

Ako vyzerá tvoj jedálny lístok? Spĺňa školská kuchyňa tvoje kritériá?

            Veľmi dôležitú úlohu v tomto športe zohráva upravená strava. Súťažnú diétu nie je ťažké vysvetliť – mäso, ryby, vajíčka, zelenina, ovocie, zdravé tuky a ryža. Stále to isté, len v iných množstvách. Diéta nie je iba o obmedzovaní sa v jedení čokolády či pizze. Je to o presnom počítaní prijatých sacharidov, bielkovín a tukov. Nepochybujem, že naša školská jedáleň  má širokú ponuku zdravých a veľmi chutných jedál, ale ak chcete tento šport robiť naplno, musíte si svoju stravu dôkladne pripravovať a gramáž si poctivo vážiť. Niekoľko dní pred súťažou sa jedlo nesolí, nekorení. Taktiež si treba dávať pozor na množstvo prijatých tekutín. Skrátka, musíte byť k sebe kritickí a prísni. 

Aké úspechy si už dosiahla? Ktorý úspech ťa potešil najviac?

            So súťažením som prvýkrát začala iba minulý rok. Súťažila som vo vekových kategóriách ako sú dorastenky, juniorky a ženy. Ťažko povedať, ktorý úspech si vážim najviac. V španielskej Barcelone na súťaži Arnold Classic a aj na majstrovstvách sveta juniorov som skončila o 1 až 2 body za bronzovou medailistkou, teda na štvrtej priečke. Verím, že raz sa mi podarí siahnuť aj na medzinárodných súťažiach na cenný kov. Súťaž, na ktorú veľmi rada spomínam, bola Diamond Cup u susedov v Čechách, kde som sa v ženskej kategórii prebojovala do finále. 

Máš nejaký športový vzor či idol? Čím ťa inšpiruje?

            Samozrejme, je množstvo obdivuhodných a úspešných žien, ktoré môžem považovať za idoly v kategórii bodyfitness či figure. Poznám ich však len prostredníctvom sociálnych sietí, ktoré sú mnohokrát veľmi vzdialené od reality. Medzi skutočné športovkyne, ktoré ma vedia motivovať, patrí určite Nicole Wilkins a Candice Lewis Carter. 

Prezradíš nám svoje plány do budúcnosti?

            Plány do budúcna…môžem povedať, že vzdelanie bolo, je a aj vždy bude pre mňa prioritou číslo jeden. Bodyfitness robím s vášňou, láskou a odhodlaním, no ostane to ako moja záľuba. Napriek tomu, čo všetko to stojí a vyžaduje, rada by som sa opäť postavila na súťažné pódiá, napravila svoje chyby a  vydala zo seba maximum.

Čo by si odkázala čitateľom?

            „Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Nie je to o tom, mať na bruchu „tehličky“, je to o sústredení sa a pracovaní na svojich snoch. Športovci okrem času, energie a peňazí musia obetovať i zdravie. Keď sa niekto rozhodne podstúpiť tieto extrémy, mal by to robiť predovšetkým pre seba a nie dokazovať iným, že na to má. Človek by mal robiť to, čo ho napĺňa a robí šťastným:). 

Ďakujem za rozhovor

                                                                                 Sofia Dobranská 1.A

Comments are closed.