Sto rokov od vzniku ČSR

Osmičkový rok vzniku samostatného Česko-Slovenska v roku 1918 si pripomenuli žiaci a pedagógovia nášho gymnázia na slávnostnej akadémii 18. októbra 2018. Konala sa pod patronátom primátora Spišskej Novej Vsi PhDr. Ján Volného, PhD. Za účasti vedenia našej školy a vzácnych hostí z partnerského českého gymnázia v Havlíčkovom Brode na čele s riaditeľom PhDr. Hynekom Bouchalom, PhD. sme si pripomenuli obdobie, kedy sa pred 100 rokmi formovali základy našej štátnosti po boku českého národa. Na úvod zarecitovala báseň o česko-slovenských légiách Mgr. Dagmar Jurašková. Ústrednou témou akadémie bolo prezentovanie osobnosti M. R. Štefánika a jeho spätosti s regiónom Spiša, ktoré nám priblížila naša dejepisárka PhDr. Ružena Kormošová, PhD. autorka knihy Po stopách rodiny M. R. Štefánika na Spiši. Jozef Banáš – spisovateľ, politik, diplomat, držiteľ viacerých literárnych ocenení, autor viacerých bestsellerov v slovenskej literatúre nám predstavil svoje najnovšie dielo PREBIJEM SA! ŠTEFÁNIK – MUŽ ŽELEZNEJ VÔLE, ktoré je výsledkom jeho 3-ročnej práce. Ide o prvý román v slovenskej literatúre s touto tematikou. V hodinovej diskusii odpovedal na otázky našich žiakov a pedagógov. J. Banáš v podvečerných hodinách predstavil svoju knihu verejnosti v koncertnej sále Reduty. Aktivity našej školy k 100. výročiu ČSR pokračovali 26. októbra filmovým predstavením Ján Masaryk v kine Mier.

Ďakujeme žiakom 4.C a všetkým, ktorí sa na uvedených aktivitách spolupodieľali.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Comments are closed.