„Way to go – Paths of your life“ – Kam kráčame – cesty nášho života

Dobrodružstvo. Slovo výstižné, pravdivé a presné pre projekt, ktorý v týchto dňoch  končí. Jeho súčasťou sme mali možnosť byť aj my, aj vy – naši študenti.

erasmus-euProjekt, ktorého cieľom bolo nachádzať rôznorodosť a nie odlišnosť, toleranciu k zvyklostiam, úctu k histórii, hodnotu vedomostí a tie zdokonaľovať.

Kam teda viedli kroky našich študentov? Do siedmich krajín a ôsmich škôl. 

Grécko ohurovalo svojou históriou na každom kroku.  Vaša spolužiačka Viktória Kotradyová sa tam dokonca  stala „olympijskou víťazkou“. 

Témou pre Fínsko bol šport a príroda. Napriek počasiu, ktoré bolo skôr výzvou ako bonusom, si naši študenti užili každú pripravenú outdoorovú aktivitu.

 Hoci sa zem na Islande pod nami triasla, ľady sa topili a sopka Katla sa snažila prebudiť k životu, nezľakli sme sa a náš Orange gympel sme statočne reprezentovali témou Prírodné krásy Slovenska. Odmenou bola aj nezabudnuteľná polárna žiara.ludia

 Recepty na zdravé raňajky vám prezradia spolužiaci, ktorí navštívili Španielsko. Pripravili si program na tému Zdravý životný štýl. Byť v Madride a nezájsť do múzea či galérie, by bolo ako byť v Pise a  snažiť sa vyhnúť Šikmej veži. Nemožné!

Talianski partneri nás pustili doslova do svojej kuchyne. Veď téme Jedlo sa nedalo odolať. Vidieť Rím, Perugiu, Florenciu, Norchiu,  Assissi, Miláno a zažiť – „prežiť“ cestu v nočnom rýchliku je dobrodružstvom samým o sebe.   

Ale jeden z našich najdôležitejších okamihov bolo stretnutie všetkých partnerov u nás na Slovensku. Prípravy trvali týždne, ale stálo to za to. Aj vďaka ochote vašich rodičov a vašej oddanosti myšlienke projektu sme spoločne pripravili skvelý program. Spoznali nielen krásy Slovenska, ale aj bohatú históriu tradícií. Halušky ako tradične chutili iba „fajnšmekrom“.

????????????????????????????????????

Keďže všetky tieto stretnutia si vyžadovali aj seriózne plánovanie mobilít, na projektové stretnutie v Chorvátsku a Turecku  si „vybehli“ vyučujúci.

Možnosť vycestovať si vaši spolužiaci zaslúžili kreatívnou prácou pri spĺňaní úloh v rôznych IT programoch. Tie si stále môžete pozrieť na FB stránke školy.

Pani profesorky Pirháčová, Majerníková a Barillová zo srdca ďakujú za spoluprácu a dôstojnú reprezentáciu školy a Slovenska všetkým účastníkom projektu a tešia sa na spoluprácu pri nových projektoch s ďalšími študentmi.koordinatori2

Na záver sa chceme poďakovať pánovi riaditeľovi Mgr. Jozefovi Kačengovi za veľmi ochotnú spoluprácu a pomoc pri zabezpečovaní plynulého priebehu projektu, pani RNDr. Nováčekovej ako prvej koordinátorke projektu, ktorá ho rozbiehala, študentom a vám všetkým, ktorí ste nám akokoľvek pomohli a nebáli sa s nami vydať na túto dobrodružnú cestu.

Mgr. Anežka Barillová

koordinatori

Aký to malo zmysel a ako to vidia samotní účastníci si môžete prečítať aj v ich vyjadreniach:

„Výmena vo Fínsku bola medzi prvými. Bola to neistota ísť do cudzej krajiny, kde sa rozpráva nezrozumiteľným jazykom, s inými zvykmi a kultúrou hneď v prvom ročníku. Ale risk je zisk a tento týždeň sa stal nezabudnuteľným zážitkom na celý život. Všetci sme si prostredníctvom projektu Erasmus+ zlepšili angličtinu, spoznali nových ľudí a miesta a trochu otestovali svoju sebestačnosť.“

Monika Klučárová 2.C

 „Projekt Erasmus+ je veľká príležitosť zoznámiť sa s novými ľuďmi a vytvoriť si veľa nezabudnuteľných zážitkov na celý život. Veľmi oceňujem aj možnosť stráviť týždeň v cudzej rodine a týmto spôsobom si ešte autentickejšie otestovať každodenný život v inej krajine.“

Adriana Majerníková 2.A

„Výmeny majú určite niečo do seba. Za ten týždeň sme toho stihli zažiť mnoho. Videli sme prekrásne talianske mestá(Rím ,Miláno, Florenciu a mnoho ďalších…), ochutnali tie najlepšie talianske špeciality (pizza a cestoviny fičali od rána do večera) a čo je najdôležitejšie, spoznali veľa nových a zaujímavých ľudí. Stretli sa tam rozdielne kultúry a národnosti od Islanďanov až po Turkov, ktorí majú odlišné tradície, zvyky, vyjadrovanie či správanie. Počas týždňa sme však všetci dokázali ťahať za jeden povraz a spriateliť sa natoľko, že plánujeme stretnutia aj po projekte. Aj napriek miernym obavám všetko dopadlo nad naše očakávania. V posledný deň sme plakali ako šialené, že musíme ísť domov a presviedčali učiteľov, či nemôžeme ostať ešte minimálne mesiac. Bol to nezabudnuteľný týždeň plný len tých najlepších zážitkov, ktoré si budeme pamätať do konca života. Touto cestou by sme sa chceli prihovoriť mladším študentom, aby sa výmen nebáli. Práve vďaka takejto výmene máte možnosť spoznať krajinu nie ako turisti, ale ako domáci. Jete s nimi. Bývate s nimi. Žijete s nimi. Až vtedy si uvedomíte, ako veľmi sa to odlišuje a ako veľmi podobá nášmu životnému štýlu. Toto je niečo, čo vám žiadna „cestovka“ neponúkne. Určite sa zapájajte do projektov. Dajú vám veľa cenných skúseností a spomienok, ktoré ostanú navždy.

Alexandra Geletová, Ema Lorková, Denisa Kočišová 2.A

„Vďaka projektovému stretnutiu Erasmus+ v Španielsku som spoznala novú krajinu, zlepšila sa v angličtine a stretla úžasných ľudí. Bol to nezabudnuteľný týždeň plný skvelých zážitkov. Ďakujem za príležitosť podieľať sa na tomto projekte.“

Marianna Dunčková 2.B

„Projekt nám dal možnosť cestovať do Grécka. Našli sme si nových priateľov, s ktorými sme stále v kontakte. Spoznali sem novú kultúru a ich životný štýl. Bol to nezabudnuteľný týždeň, na ktorý budeme navždy spomínať.“

Viktória Kotradyová 2.C

Comments are closed.