Ako nás vidia iní

V rámci mnohých projektov a súťaží sa 5. júna 2015 v aule školy konal pracovný workshop so zameraním na rozvoj občianskej spoločnosti a demokracie. Naši študenti aj učitelia pracovali v skupinách, diskutovali a úlohou študentov bolo natočiť video s uvedenou tematikou. Jeden z organizátorov Teodor Kuhn na adresu našej školy napísal nasledujúce slová:

„Ak by ste chceli počuť o našej budúcnosti niečo pozitívne, poviem vám toto: V Spišskej Novej Vsi je možno najkrajšia školská budova vôbec. Pripomína vkusne zrekonštruovaný kaštieľ. Deti sa tu učia v slnkom presvetlených miestnostiach s päť metrov vysokým stropom. Okolo je veľký zelený park s tartanovou dráhou a čerstvo pokoseným trávnikom. V areáli pán učiteľ trénuje lukostreľbu, dievčatá cvičia jogu a chalani môžu ísť hocikedy do posilňovne, aj po vyučovaní. Decká tu vedia, čo je Železná opona aj Marshallov plán, dokonca už druháci, v očiach im v diskusii svieti iskra a v debate sa slušne a kultivovane bijú za svoj názor. Argumentmi! Sú draví po vzdelaní, skoro všetci už vo svojich 16 rokoch vedia, čím chcú byť a strašne ich to baví.

31 dní som chodil po Slovensku a učil na školách a takéto podmienky by mali mať všetky deti, aj tie z Kysúc a Nitry a z Košíc. Lebo takto má vyzerať budúcnosť Slovenska. Tie decká nás tu raz všetkých môžu zachrániť, len im na to musíme vytvoriť podmienky.

Keď sme odchádzali, pýtal som sa kolegu, bývalého veľvyslanca pri OSN: „To je krásna budova, neviete, čo to bolo kedysi, možno radnica alebo cirkevný úrad?“
„Tiež som si to najprv myslel, ale miestni vraveli, že to bola odjakživa škola.“
Asi videl môj prekvapený výraz, tak dodal: „Viete, škola bola kedysi považovaná za veľmi dôležitú inštitúciu.“

Pán Kuhn, ďakujeme za slová chvály.

Dagmar Repaská

Comments are closed.