Dejepisný Cheb

dejepisStredoškoláci schopní vstrebať množstvo historických faktov sa 24. novembra 2016 stretli vo veľkej sále Ekonomickej fakulty ZČU v Chebe na XXV. ročníku dejepisnej súťaže študentov gymnázií Českej republiky a Slovenskej republiky s názvom Od totality k totalite (1945 – 1948).

Gymnázium na Školskej ulici sa do medzinárodného finále súťaže prebojovalo po druhýkrát. Naše trojčlenné družstvo v zložení: Ivana Repaská (4.E), Alica Špenerová (4.C) a Peter Štark (3.E) zastupovalo Košický samosprávny kraj po víťazstve v krajskom kole, ktoré sa konalo v apríli 2016.  Zaradilo sa tak medzi 75 najlepších tímov z Čiech a Slovenska. Naša profesorka dejepisu Ružena Kormošová pracovala v 18-člennej medzinárodnej porote. Súťaž mala vysokú kvalitu po stránke odbornej, organizačnej i materiálnej. V roku 2016 sa jej zúčastnilo rekordných 275 gymnázií. Do prípravy sa zapojili významné osobnosti, napríklad aj česká ministerka školstva Kateřina Valachová, zlatý olympionik z Nagana Dominik Hašek či  kardiochirurg Jan Pirk. Otázky 4. kola súťaže na veľkoplošnej obrazovke prostredníctvom videokonferencie prezentovali súťažiacim významní slovenskí a českí športovci.

Atmosféra súťaže a  možnosť stretnúť sa s gymnazistami z Českej republiky, prezentovať svoje vedomosti, rozhovory s autoritami historickej vedy, úžasné knižné darčeky či možnosť navštíviť pamätihodnosti Chebu i Prahy, nás motivujú k účasti aj v ďalšom ročníku súťaže.

 Historici zo Školskej

Comments are closed.