150

Milí čitatelia nášho webu, vážení kolegovia, milí študenti!

Dovoľte mi, aby som sa všetkým, ktorí prispeli k oslavám 150. výročia prvej maturity v našej školy, úprimne poďakoval. Som hrdý, že sme spoločne pripravili krásnu, výnimočnú a dôstojnú oslavu, ktorej súčasťou ste boli aj vy.

Zároveň želám všetkým maturantom, ktorí sa v týchto dňoch pasujú s úlohami skúšky dospelosti, aby ich zvládli čo najlepšie.

Jozef Kačenga

A aké boli oslavy prvej maturity?

Na 11. marec pripravili gymnazisti – študenti, učitelia a vedenie školy slávnostnú akadémiu. Spišské divadlo sa zaplnilo hosťami z regiónu, zo Slovenska i z Európy. Súčasťou akadémie bol krst reprezentačnej publikácie Gymnázium dávne, nedávne a súčasné, ktorú zostavila profesorka nášho gymnázia pani Ružena Kormošová spolu s autorským tímom. Knihu pokrstili bývalí riaditelia školy – manželia Komárovci a pán Mucha. Veľký potlesk na pódium sprevádzal všetkých, najmä však pána Muchu, ktorý sa ako riaditeľ zúčastnil aj osláv storočnice školy!

Čerešničkou na torte sa stalo divadelné predstavenie Novoveskí študenti. Realizačný tím oprášil dnes už historický text a na scéne sa predstavili okrem našich študentov aj herci, ktorí hrali v hre aj pred päťdesiatimi rokmi, primátor nášho mesta Ján Volný či riaditeľ našej školy Jozef Kačenga a ďalší milovníci divadla. Okrem premiéry sa predstavenie hralo nasledujúci deň pred vypredaným hľadiskom ešte dvakrát.

12. marca sa škola otvorila všetkým, ktorí chceli nahliadnuť do jej priestorov – záujemcom o štúdium, ich rodičom a učiteľom a aj bývalým absolventom. Deň otvorených dverí ich prilákal stovky. A stretli sa aj abiturienti, ktorí školu ukončili vlani, pred niekoľkými rokmi a stretli sa aj tí, ktorí maturovali v roku osláv storočnice, teda pred päťdesiatimi rokmi. Bolo úžasné sledovať všetky generácie, ktorých spojila naša škola.

Záverečné „kolo“ osláv 150 sa uskutoční v júni. Bude mať opäť trošku iný šat aj charakter a do života bude uvedená ďalšia kniha. Ale o tom potom. Nechajte sa prekvapiť…

Pripájame link na reportáž Televízie Reduta:

http://www.snv.sk/archiv/?video=160314-1

ReD

Comments are closed.