Návšteva prezidenta – historická chvíľa nášho gymnázia

21. január 2016 je v dlhej histórii našej školy jedinečný. Spomedzi spišskonovoveských škôl si vybral práve nás prezident Slovenskej republiky pán Andrej Kiska.

Motýle v bruchu a nervozita opadla, keď sme sa s naším prezidentom mohli pozdraviť, odfotiť a porozprávať. Beseda so štvrtákmi (aj iní sa „prepašovali“) bola neformálna, príjemná. Zistili sme, že pán Kiska má zmysel pre humor a cit pre odľahčenie situácie a zníženia „napätia“ na minimum. Aj keď sme hovorili o ťažkých témach, zdalo sa nám všetko v tej chvíli ľahké.

Tí, ktorí sme zažili atmosféru stretnutia, máme nezabudnuteľnú spomienku. Pre tých, ktorí nemohli prísť a najmä našim študentom, sprostredkúvame myšlienky a odkaz nášho prezidenta:

„Buďte k sebe nároční, buďte úspešní a skutočne šťastní!“

„Nebojte sa ísť do Viedne, Londýna, New Yorku. Otestujte svet, ale príďte naspäť domov!“

„Je dôležité, aby bol človek šťastný vo svojom zamestnaní, a preto si treba dobre vybrať vysokú školu.“

„Tým ľuďom, ktorí sú neúspešní, dať šancu, hľadať cestu, ako im pomôcť“.

„Všetci si kladieme otázku, čo bude o dvadsať, tridsať, päťdesiat rokov. Nedávno som čítal krásny prejav prezidenta Tomáša Garrique Masaryka. Hovoril o tom, o čom sa dnes hovorí. Bol by rád, o čo sa aj budem snažiť do konca života, aby sa zo Slovenska stala krajina, kde ľudia budú chcieť žiť, aby bolo domovom, otvoreným náručím, kde sa oplatí odpúšťať, poprosiť o odpustenie a oplatí sa tu žiť. Chcel by som vedieť, čakal by som, či sa to splní.“

Pán prezident, ďakujeme!

KoR a ReD

Ďalšie fotografie  nájdete v fotogalérii.

Comments are closed.