Fyzika, informatika – netradične a zaujímavo

12. januára 2016 sme zažili stretnutie tak trošku neobyčajné. Privítali sme hosťa, dokonca nie jedného, ale dvoch. Peter Štrauch a Matej Nikorovič predstavili svoju univerzitu, jej moderné vedecké centrá a univerzitné laboratóriá a možnosti absolvovať časť štúdia na niektorej z partnerských univerzít po celej Európe.

Okrem študijných povinností nám však naši bývalí absolventi priblížili aj rôzne súťaže, ktorých sa kedysi zúčastnili, diplomy, ktoré získali a úspechy, ktoré dosiahli, napríklad aj 1. miesto v pití piva pred odovzdávaním diplomovky!!!!!

Dnes je Peter Štrauch doktorand na oddelení didaktiky fyziky a venuje sa meraniu kvality výučby fyziky. Matej Nikorovič je člen akademického senátu UPJŠ.

Ďalšou atypickou črtou tejto besedy bola skutočnosť, že naši študenti si  mohli vyskúšať a overiť „teóriu v praxi“ na štyroch rôznych stanovištiach:

  • experimenty: elektromagnetizmus a magnetizmus (fero a paramagnetizmus), lenivý magnet, elektromagnetický vláčik, indukčný varič, Gaussove delo, feromagnetická hojdačka, detektor kovov (meranie zemského magnetického poľa zeme pomocou tabletu/mobilu);
  • experimenty – iné experimenty – ako prebiehajú javy vo vákuu,  autíčko na vodíkový pohon, fakírska lavica, bedminton s bublinami (povrchové napätie kvapalín), ako urobiť nanovo vrstvu laku;

informácie o bádateľskom laboratóriu:

http://science-on stage.sk/documents/sos_workshopy_steelpark.pdf

informácie o Turnaji mladých fyzikov http://www.tmfsr.sk/sk/domov;

  • ukážky z informatiky o skrývaní informácie do obrázku http://ics.upjs.sk/~nikorovic/data/Fotky%20nase%20kazdodenne.pdf

ukážka zameraná na smer informatiky – počítačové videnie, kde sa stroj snaží napodobniť ľudský vnem a ukážka o rehabilitácii pomocou hier http://ics.upjs.sk/~nikorovic/experiment-with-augmented-reality/.

 

Ďakujeme, bolo to veľmi zaujímavé stretnutie.

ZaJ

Comments are closed.