Oxford očami Moniky Pirháčovej

Milí čitatelia nášho webu, oslovili sme Moniku Pirháčovú, našu skvelú kolegyňu a vašu výbornú angličtinárku. Chceli sme sa dozvedieť niečo viac o jej pobyte v Oxforde vo Veľkej Británii.  Prosím, tu sú jej postrehy. Stoja za prečítanie…

Oxford. Evokuje históriu, intelekt, vzdelanosť. Čo ako prvé sa vám vyjaví po dvojtýždňovom pobyte v tomto meste?

Atmosféra v meste je úžasná. Večer vidíte vysvietené knižnice, múzeá, puby, ktorých je tam ozaj veľa. Predstavujete si seba ako študenta. Bývate, jete a študujete v budove s dlhou históriou. To všetko na vás pôsobí motivačne a chceli by ste o všetkom vedieť všetko. (smajlík)

Ako je možné takýto pobyt získať?

Je možné požiadať EÚ prostredníctvom projektov o finančnú dotáciu. My sme napísali projekt v rámci programu Erasmus+ pre oblasť vzdelávania pod názvom – Creative teaching at secondary schools, kde sme navrhli nové postupy pri učení cudzích jazykov, v ktorých by sme sa chceli zdokonaliť. Keďže projekt Vzdelávacia mobilita jednotlivcov umožňuje zúčastniť sa kurzov v zahraničí, požiadali sme o finančné krytie a usmialo sa na nás aj šťastie. Projekt bol schválený, takže pani Hölczová, pani Novačeková a ja máme možnosť realizovať naše plány. Dnes je veľa možností, ale chce to prácu navyše, trpezlivosť a odhodlanie. Treba skúšať a zaujímať sa.

 Je možné porovnávať „ducha”oxfordskej školy s duchom bežnej školy na Slovensku?

Je krásne, že študenti a dokonca aj učitelia bývajú vo svojej College. Prvý rok máte individuálne hodiny (one to one tutorial). Na hodiny môžete ísť v papučiach. Ak si „sadnete“ s učiteľom, môže to byť zážitok, ak nie, je to trápenie. Na takom mieste ako je Oxford, Cambridge alebo pre stredoškolákov Eaton, čo sú najlepšie školy v Anglicku, je problém byť hlúpy. Všetko je tam pre vás: učiteľ, knihy, laboratóriá, krásne športoviská na relax… Len sa učiť.

Mám dojem, že študent na VŠ je u nás veľakrát len číslo. O individuálnom prístupe nemôže byť ani reči. Aspoň nie v prvých rokoch štúdia.

Najzaujímavejší zážitok?

Sú hneď dva. Jeden kultúrny:

Návšteva Bodleian Library, jednej z najstarších knižníc v Európe. Študentom slúži od roku 1602. Je to komplex krásnych historických budov s množstvom drahocenných kníh, ktoré môžete prezenčne študovať. Majú všetky knihy, ktoré v GB vychádzajú. British library je najväčšia v GB a má 12 miliónov kníh. Bodleian Library je hneď druhá. Budovy sú prepojené podzemnými chodbami a sklady majú aj mimo mesta. V jednej budove si objednáte knihu a pozemnou „poštou“ vám ju doručia tam, kde ste. Kto sa chce dozvedieť o tom viac – http://www.bodleian.ox.ac.uk/bodley/about-us/history#top

Druhý je pedagogický:

Citujem oznam z nástenky na strednej škole: „Bežné lekárske prehliadky a ošetrenia, ako aj hodiny v autoškole nesmú byť vykonávané počas vyučovania. Minimálna účasť na vyučovaní je 96%. “

 

 

Ako vám chutí anglická kuchyňa?

Nie som vyberavý typ. Pani, u ktorej som bývala, sa veľmi snažila. Jedávali sme spolu ich tradičné jedlá. Angličania jedia ešte viac zemiakov ako my a ja zemiaky a sendviče nemusím. Skôr ako s jedlom som mala problém s časom, kedy jedia. Celý deň nič a potom večer veľká porcia.

Aká je súčasná angličtina a aká je tá akademická?

Moderná angličtina je plná internacionalizmov,  napríklad jedlá, informatika, medicína. Ľudia dnes už komunikujú v angličtine bežne a keďže majú rôzny prízvuk a výslovnosť, tak si myslím, že dnes to už nie je také dôležité. Pravdaže, pokiaľ to nenarúša pochopenie. Gramatika v bežnej hovorovej angličtine ako aj v hociktorom inom jazyku nie je to najdôležitejšie. Podstatná je široká slovná zásoba. Bez ovládania „slovíčok“ môžete na cudzinca len žmurkať. Ak chcete študovať v zahraničí, potrebujete však vedieť viac. Nikto na vás nebude brať ohľad, že ste cudzinec a nie je to váš rodný jazyk. Musíte urobiť medzinárodné skúšky, pre GB je to zväčša IELTS a musíte sa zdokonaliť v písomnej forme jazyka, keďže sa píše veľa esejí.

 

Je pravda, že Shakespearov jazyk obsahoval 20 000 slov?

Shakespeare obohatil anglickú slovnú zásobu o 3000 slov. Počula som o 17 000 slov v jeho dielach. Bol fenomenálny.

 Čo si myslíte, ako ovládajú Slováci angličtinu? A naši študenti?

Dnešní študenti žijú angličtinou. Je všade okolo nich – hudba, filmy, reklamy, šport… Sťažujú sa tí skôr narodení, že mnohému nerozumejú. Skôr mi u študentov chýba nadšenie pre niečo, chuť vedieť viac ako musím, ukázať to v projektoch, súťažiach. Máme aj takých študentov, ale mohlo by ich byť oveľa viac. Presné štatistické údaje o Slovákoch neviem, ale je jasné, že stav sa veľmi zlepšuje. Bez ovládania angličtiny je to vo svete ťažké. Ideálne je vedieť dva cudzie jazyky a viac.

Akú metódu učenia angličtiny by ste zvolili pre človeka, ktorý nevie nič, ale veľmi chce?

Keď človek veľmi chce, dá sa skoro všetko. Jazyk sa dá dnes naučiť aj v detskej izbe. Nemusíte ani vycestovať. Viete skypovať s učiteľom či kamarátmi, zaplatiť si online kurzy, ktoré potrebujete, robiť gramatické cvičenia, čítať, dať sa otestovať. Samému sa však učí oveľa ťažšie a zdĺhavejšie. Názor, že sa naučíte anglicky, keď budete pracovať v Anglicku, je už prekonaný. Môže sa vám stať, že sa naučíte po poľsky.

 

Čo by ste odkázali našim študentom, samozrejme, v súvislosti so vzdelaním?

Cestujte. To veľmi motivuje. Stanete sa samostatnejší, rozhodnejší, rýchlejší, komunikatívnejší, tolerantnejší a hlavne si budete vážiť viac to, čo máte teraz.

Ďakujeme za rozhovor a želáme veľa osobných a pracovných úspechov a študentov, ktorí chcú na sebe pracovať viac a viac.

 ReD

 

Comments are closed.