Nemeckí študenti u nás

Aj v túto jeseň k nám zavítali naši priatelia z Nemecka.  Netrpezlivo sme čakali, aby sme ich mohli prijať do svojich domovov. Prišli z malebnej Prahy, kde strávili niekoľko dní pred pobytom u nás.

Po chvíľke oddychu po náročnej ceste sme sa s priateľmi aj z iných partnerských škôl z Poľska, Česka a Maďarska zišli v škole. Takéto veľké stretnutie sa uskutočnilo po prvýkrát v histórii, pretože naše gymnázium oslavuje 150. výročie od prvej maturity.

Popoludnie sa nieslo v znamení slávnostného prijatia na radnici a výstupu na vežu farského kostola. To sa páčilo skutočne každému, keďže zhora bolo vidieť celú Spišskú Novú Ves.

V ďalší deň sme sa zúčastnili medzinárodného workshopu, ktorý sa konal v našej novučičkej aule. Každá partnerská škola priblížila svoj domov, svoje zvyky a svoju školu v zaujímavej prezentácii a v tanečnom, hudobnom či folklórnom vystúpení.  Popoludní sme spolu vysadili stromy priateľstva na školskom dvore a  našich priateľov čakal ďalší zaujímavý program. Pripravili sme im a ostatným študentom z partnerských delegácií súťaž týkajúcu sa nášho mesta. Boli sme veľmi potešení správou, že  nemecký tím obstál najlepšie. Po vyhodnotení súťaže sme sa opäť zišli na spoločnej večeri a po nej nasledoval večer plný zábavy.

V sobotu ráno sme sa rozhodli ukázať našim priateľom krásy našej krajiny. Naplánovali sme výlet do Vysokých Tatier – na Popradské a Štrbské pleso. Príroda mala v ten deň neskutočne nádhernú paletu farieb. Počasie sa nám vydarilo,  výhľady na krásnu krajinu a majestátne štíty boli úchvatné. Popoludní sme opäť nasadli do autobusov, aby nás odviezli až do školy. Tam na nás čakal výborný guláš a pirohy – jedlá, ktorými sme chceli našim partnerom priblížiť tradičné jedlá našej krajiny.

Nedeľu každý prežil v kruhu „svojej“rodiny, popoludnie a večer sme strávili všetci spoločne.

V pondelkové  ráno sme mali namierené do Slovenského raja. Ale počasie sa s nami pohralo. Nik z nás nepredpokladal, že v októbri nasneží. Nasledoval preto plán B a vybrali sme sa do Tatranského múzea, kde sme obdivovali rozmanité druhy rastlín či živočíchov našich hôr . Večer sme strávili spoločne na bowlingu, obľúbenej hre  našich nemeckých priateľov.  Poraziť ich sa podarilo len niekoľkým z nás.

Posledný spoločný deň sme chceli stráviť na Spišskom hrade, no kvôli ľadu a snehu bol hrad uzavretý. Počasie nám dovolilo výlet do Levoče. Toto krásne historické mesto opäť ukázalo svoje čaro. Spolu s priateľmi sme videli nádherné historické zákutia, nechýbala prehliadka radnice a Chrámu sv. Jakuba s výborným nemeckým výkladom. Deň sme zakončili každý v kruhu svojej rodiny a zavčasu sme sa pobrali do postele, keďže v stredu ráno vlak odchádzal len pár minút po piatej.

Bolo nám ľúto, že pekný týždeň tak rýchlo končí a že sa musíme rozlúčiť.

Pobyt nemeckých študentov na Slovensku stál zato. Priniesli nám totiž kúsok zo svojej kultúry, vytvorili sme si krásne priateľstvá a taktiež sme vyskúšali svoju zdatnosť v cudzích jazykoch. Na prežitý týždeň plný zážitkov, zábavy a harmónie budeme spomínať stále.

Chceme sa preto poďakovať vedeniu našej školy a našim profesorkám nemčiny, konkrétne pani profesorke Hromuľákovej, Turcsányiovej a Kozubovej. Za podporu ďakujeme aj Klubu AMAVET č. 833. Veríme, že tradícia výmenných pobytov bude pokračovať a ponuku obohatiť svoju mladosť o krásne zážitky budú môcť aj ďalší študenti nášho gymnázia.

Viac fotografií si pozrite vo fotogalérii.

 

Alžbeta Miháliková a Sofia Zahornadská III.B

Comments are closed.