Koniec školského roka s nemeckými priateľmi

 

 

 

 

 

 

Každoročne sa stretávame s našimi nemeckými priateľmi.

Inak tomu nebolo ani v tomto školskom roku, a tak skupina študentov so svojimi učiteľmi vycestovala 12. júna 2015 za zážitkami v rámci výmenného pobytu do Nemecka. Naše putovanie začalo v piatok večer na železničnej stanici v Spišskej Novej Vsi. Na miesto „činu“ – do nemeckého mestečka Clausthal-Zellerfeld –  sme dorazili v sobotu o štvrtej popoludní, kde už nás čakali nemeckí študenti z našej partnerskej školy Robert-Koch-Schule spolu s rodičmi a učiteľmi. Zvyšok víkendu sme strávili každý vo svojej partnerskej rodine. Dorozumieť sa nebol problém, keďže sa v škole učíme anglický aj nemecký jazyk.

Od pondelka začal pestrý spoločný program.  Pripravili nám ho nemeckí študenti spolu so svojimi učiteľmi. Boli sme vo viacerých baniach, keďže Clausthal-Zellerfeld je banícke mesto s bohatou históriou a so sprievodcom sme navštívili mesto Goslar. Mesto aj miestne bane sú od roku 1992 zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Videli sme veľa pekných historických budov a umeleckých diel. V stredu nás na mestskom Rathause oficiálne privítala starostka mesta Clausthal-Zellerfeld a predstavila nám mesto. Oficiálne privítanie sme absolvovali aj v partnerskej škole a zároveň sme si prezreli jej najzaujímavejšie zákutia. V piatok sme cestovali do mesta Wolfsburg, kde sme navštívili Autostadt. Bol to pre nás veľký zážitok vidieť výdobytky modernej techniky a také množstvo automobilov rôznych značiek na jednom mieste. Zastavili sme sa aj v Múzeu PHAENO, kde sme si mohli vyskúšať mnohé chemické a fyzikálne experimenty. Večery sme trávili spolu s nemeckými priateľmi. Boli sme na bowlingu, na bobovej dráhe, na miestnom festivale a vo štvrtok na špeciálnom mestskom trhu. V sobotu ráno sme sa s rodinami rozlúčili a vlakom odcestovali do Drážďan. Tam sme strávili niekoľko hodín prezeraním pamiatok mesta a nakupovaním. V nedeľu ráno, 21. júna, sme plní zážitkov šťastne dorazili do Spišskej Novej Vsi.

Už teraz sa tešíme na stretnutie v októbri, kedy zavítajú naši nemeckí priatelia k nám na Slovensko a my im budeme môcť ukázať krásy Spiša. Za krásne zážitky chceme poďakovať vedeniu našej školy, ktoré nám umožnilo stráviť posledné školské dni u priateľov v Nemecku, pani profesorke Nevyjelovej a pani profesorke Pjontekovej, ktoré nás na našom výlete sprevádzali a pani profesorke  Kozubovej, ktorá tento zájazd zorganizovala. Za podporu ďakujeme aj Klubu AMAVET č. 833, ktorý každoročne participuje na našej partnerskej výmene.

Fotografie si pozrite vo fotogalérii.

 Stanka Kollárová a Martina Strelová z 3. A

Comments are closed.