Izraelská televízia v našej škole

V nedeľu 31. mája sme v priestoroch nášho gymnázia privítali štáb izraelskej verejnoprávnej televízie I.B.A pod vedením koordinátora Davida Pavla Sivora, ktorý pripravuje dokumentárny film o krásach Slovenska, ale najmä o židovských kultúrnych pamiatkach, ktoré „prežili“ aj neprajné obdobie antisemitizmu a holokaustu.. Putovanie štábu po Spiši začalo natáčaním záberov nášho mesta z kostolnej veže, Spišského hradu a návštevou našej školy, kde boli informovaní o projektoch a práci gymnazistov, ktoré sa stali známymi aj za hranicami Slovenska, v Izraeli, a filmári si preto do svojho dokumentu naplánovali aj rozhovor s koordinátorkou týchto projektov PhDr. Ruženou Kormošovou, PhD. Tá im priblížila okolnosti inštalovania kultúrnej pamiatky – pamätnej tabule v priestoroch školy a ukázala im židovský cintorín, ktorý je od roku 2010 zapísaný medzi pamiatky Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva. V popoludňajších hodinách televízny štáb navštívil aj prírodný skvost Slovenský raj. Pobyt a infocestu Izraelčanov na Slovensku zorganizovali Veľvyslanectvo SR v Tel Avive v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre cestovný ruch, organizáciami cestovného ruchu v Žiline, Košiciach, Bratislave a mesto Spišská Nová Ves.

 

Reportáž z natáčania na TV Reduta:
http://www.snv.sk/archiv?video=150602-1

 

Comments are closed.