Naše projekty nie sú len o skúmaní, bádaní, písaní, prezentáciách. Sú najmä o vzácnom priateľstve, o vzájomnej komunikácii, o stretávaní sa.
Pokračovanie projektu Stratení susedia v čase, kedy sme v rámci slovensko-poľského projektu vydali druhú knihu príbehov detí a ich rodín zo Spišskej Novej Vsi a okolia v období holokaustu pod názvom Po stopách pamäti a úprava cintorína, sa spája s priateľstvom prekračujúcim hranice.
27. mája 2015 začalo vznikať jedno z nich. Osemčlenná skupina z Northwoodu na severe Londýna – žiaci Joseph, Jemima, Ben, Laura spolu s rodičmi k nám prišli v rámci svojich školských prázdnin. Keďže sa dozvedeli, že naša škola bude mať čoskoro svoju 150-tku, radi sa s nami podelili o svoje skúseností z prípravy študentských aktivít, ktoré prebiehali v ich škole St. Clement Danes School v Chorleywoode, ktorá tiež nedávno slávila toto výročie. Hostia si pozreli tabuľu detským obetiam holokaustu, navštívili židovský cintorín, vystúpili na vežu farského kostola a poprechádzali sa po našom jedinečnom námestí. Zastavili sa tiež pri pomníku majstrovi Konrádovi – mieste prianí. Škoda len, že nám počasie veľmi neprialo. Naši hostia poznamenali, že bolo „typicky anglické“.
Akciu zabezpečovali pedagógovia R. Kormošová, L. Turcovská a I. Jančiarová s členmi dejepisného krúžku.
Všetkým ďakujeme za spoluprácu a za ochotu venovať svoj voľný čas spočiatku neznámym ľuďom, dnes našim priateľom.
Ružena Kormošová