Postrehy našich študentov z CERNu 2014

Tento výlet je pre mňa určite nezabudnuteľný.

Začnem od začiatku: návštevou Swiss Science Center Technorama vo Winterthure na severovýchode Švajčiarska. Tam som mohol na nepreberných množstvách zariadení demonštrovať fyzikálne javy, o ktorých sa učíme, ale aj tie, o ktorých sa v škole neučíme. Celá Technorama bola veľmi pútavá, ale asi najviac pútavé boli blesky, ktoré som mohol zbierať palicou – samozrejme spoza Faradayovej klietky. Následne sme autobusom cestovali do Francúzska. Na ceste sme mali niekoľko zastávok a my sme mohli pozorovať prekrásnu švajčiarsku krajinu jazier a zasnežených hôr. Večer sme prekročili hranice Francúzska. Nikdy predtým som vo Francúzsku nebol. Na druhý deň sme išli do Ženevy – do Paláca národov, sídla OSN. Očarila ma krásna architektúra aj  história tejto budovy.

Potom sme sa autobusom presunuli do CERNu – Európskeho centra jadrového výskumu. Sprevádzali nás slovenskí vedci a veľmi, veľmi pútavo nám vysvetľovali, čo, ako a kde sa robí. Z celého výletu ma najviac očaril pokrok ľudstva v podobe dokonalej techniky obsiahnutej vo velikánskom kolose svetovej vedy. Po tomto naozaj nezabudnuteľnom zážitku sme ešte absolvovali večernú prehliadku starej Ženevy. Cestou nazad sme navštívili hlavné mesto konfederácie – Bern. Toto historické mesto aj s Múzeom A. Einsteina nebolo o nič menej pekné ako krásna Ženeva. Som veľmi rád, že naša pani profesorka Gabriela Jedináková si dala tú námahu a tento skvelý výlet zorganizovala.Všetky tieto miesta by som určite rád ešte niekedy v živote navštívil.

Július Okály z 3.E

 

 

Návšteva nielen Švajčiarska sa stala nezabudnuteľným zážitkom –  mohli sme vidieť múzeum Technorama a stať sa napríklad kráľmi bleskov či poctiť svojou návštevou CERN, kde sa mi mysľou neustále preháňala myšlienka: „Ako to dokázali?“ Spoznali sme aj Palác národov – budovu OSN v Ženeve, kde sme mohli obdivovať krásnu architektúru a zistiť, že na niektoré miesta sa neoplatí nosiť tričko s vtipno-nevhodným motívom, pretože vás tam nemusia pustiť. Večer nasledovala prehliadka nočnej Ženevy, ktorá je okúzľujúca a sídli na brehu úžasného jazera. V Berne nás zaujal Einsteinov dom a dostali sme sa  aj do múzea, ktorej hlavným exponátom je on a jeho dielo. Určite by sa Albertovi páčilo…

A ešte jedna drobnosť: na prechode pre chodcov sa prejavila mentalita slušných ľudí – vodiči bez sebazapierania zastavovali, aj keď nemuseli. Celková vyspelosťou Švajčiarska, jeho príroda a príjemná kultúra mi bude chýbať a vždy si rád na túto cestu spomeniem.

                         Benjamín Franko z 3.E

Fotografie sú uložené vo fotogalérii.

Comments are closed.