V tichu

Dnešný človek ovplyvnený americkými filmami, ktoré sa svojou štruktúrou a neraz aj témou podobajú ako vajce vajcu, si už len zriedka pozrie film, ktorý je iný. Film V tichu ním však bol.

Žiaci našej školy sa zúčastnili jeho premiéry 24. septembra 2014 v kine Mier. Film, natočený na motívy príbehov hudobníkov, spracovala muzikologička, naša rodáčka, pani Agáta Schindler.

Film bol iný najmä v tom, že nie všetko nám bolo predostreté slovom, ale zábermi plnými myšlienok doplnenými o impozantnú a kvalitnú hudbu. To všetko v nás vyvolalo veľmi intenzívne emócie, nehovoriac o tom, že téma sama o sebe bola veľmi dojímavá až hrôzostrašná.

Ľudstvo by  nemalo zabúdať na  zlo, ktoré za svoju dlhú históriu nadobudlo ohromné rozmery. Preto je tvorba filmov či iných umeleckých diel s uvedenou tematikou nevyhnutná – nevyhnutná pre ľudskejšiu a lepšiu budúcnosť.

Uznanie za odvahu natočiť takýto film v dnešnom komerčnom svete (na túto tému a bez dialógov) patrí jednoznačne réžii. Práve spôsobom spracovania je tento film jedinečný.

Verím, že takéto prekrásne, aj keď veľmi smutné a dojímavé filmy, budú vznikať aj v budúcnosti.

Július Okály, III.E

Comments are closed.