Euroscola – Návšteva Európskeho parlamentu v Štrasburgu

Fotografie si pozrite vo fotogalérii.

Po výhre v súťaži Euroscola 2014 konečne prišla odmena a dňa 26.3.2014 sa 24 študentov z našej školy spolu s pani učiteľkami p. Novačekovou a p. Pirháčovou vydalo na výlet do sídla európskeho parlamentu v Štrasburgu . V prvý deň cesty sme sa zastavili v rakúskom meste Salzburg ,kde sme mali možnosť prezrieť si historické centrum. Rovnako sme navštívili nemecký  Mníchov, kde nás čakala nezabudnuteľná prehliadka v priestoroch BMV Welt.  Nasledujúci deň sme strávili v samotnom Európskom parlamente. Keď sme sa vo štvrtok ráno ocitli v skutočnom centre európskeho diania, na autíčka sme ani len nepomysleli. Boli sme očarení parlamentnou budovou,  uchvátení atmosférou a   výhľadom z poslaneckých kresiel a  fascinovaní zosynchronizovaným hlasom prekladateľov.  Naše dopoludnie sme strávili s viac ako 420 študentmi z 19 krajín predstavovaním jednotlivých škôl z celej Európy, možnosťou klásť otázky o súčasnosti i budúcnosti Európskej únie a dokonca aj hlasovaním. Po francúzskom obede (vynikajúco pripravenom – tak, ako to vedia len Francúzi) sme sa rozdelili do šiestich skupín a zasadli do konferenčných miestností. Tam sme diskutovali o problémoch, ktoré dnes trápia Európu: plytvanie potravinami, nezamestnanosťou mladých,  blížiacimi  sa voľbami do EP  a mnohými ďalšími, ktoré si vyžadujú riešenia. Niekoľko sme ich ponúkli aj my. Poobede sme totiž pracovali v zmiešaných medzinárodných tímoch a prostredníctvom nami zvolených zástupcov sme ich predniesli pred všetkými účastníkmi a očakávali ich hodnotenia. Ako to už býva, niektoré názory boli schválené, iné nie. Príležitosť vyjadriť sa využili aj žiaci našej školy. Dvaja z nich, jeden ako „hovorca“ – Samuel Krajňák, druhý ako  „predseda poslaneckého klubu“-  Jakub Panulin predstúpili pred všetkých „poslancov“ a zosumarizovali prácu ich skupiny. Deň sme ukončili hrou Eurogame, ktorá sa neobišla bez účasti Slovenky Alžbety Gbúrikovej vo víťaznom tíme. Inými slovami, Slováci opäť využili svoj potenciál.

Tretí deň sme využili na prehliadku mesta  Štrasburg, ktoré je zapísané aj do svetového dedičstva UNESCO.  Za tento krásny zážitok sa chceme poďakovať pani učiteľke Pirháčovej a Novačekovej a vedeniu školy.

M. Jurčík, III.E

 

Comments are closed.