Predstavujeme…

Rozmýšľali sme, ako skvalitniť a oživiť náš web, aby ste vy, naši čitatelia, ale najmä vy, naši študenti, neklikali len na elektronickú žiacku knižku či zastupovanie. Napadlo nám vytvoriť pravidelnú rubriku pod názvom Predstavujeme… a predstaviť tak študentov, učiteľov a iných pracovníkov školy, ktorí sú niečím výnimoční, zaujímaví, tých, ktorí niečo dokázali, vytvorili. Už koncom uplynulého školského roka sme uverejnili rozhovory s dvomi  študentmi, prvý v aktuálnom školskom roku je rozhovor s Jurajom Bartekom z I.D.

Juraj na Majstrovstvách sveta juniorov v raketovom modelárstve v Juhoafrickej republike v súťaži rádiom riadených termických vetroňov získal skvelé tretie miesto.

Prosím, náš rozhovor práve začína…

Na začiatok sa skús našim čitateľom predstaviť…

Volám sa Juraj Bartek, mám 16 rokov. Pochádzam zo Spišskej Novej Vsi  a bývam v Smižanoch. Venoval som sa mnohým športom – floorballu, tenisu a plávaniu, ale najviac mi učarovalo letecké modelárstvo. K tomuto športu ma priviedol otec, ktorý sa svojej záľube venuje už od mladosti.

Dosiahol si skvelý úspech – tretie miesto na MS! Čo sa za týmto výsledkom skrýva?

Určite veľa  tvrdých tréningov. Tréningy som mával niekedy aj dvojfázovo – ráno pred školou, poobede po škole. Otec je zároveň aj môj tréner.  Ak chce človek dosiahnuť úspech, musí prekonávať sám seba. Ale nakoniec sa tie všetky tréningy zúročili nielen tretím miestom na MS, ale podarilo sa mi vyhrať aj juniorský Európsky pohár 2012.

Srdečne blahoželáme!

Tvoj koníček je určite finančne náročný. Mal si  a zrejme aj máš sponzorov. Ako si ich získal?

Sponzorov hľadal môj otec, ktorý bol na majstrovstvách sveta spoločne so mnou. Najviac mi pomohla firma Embraco a Emkobel, mesto Spišská Nová Ves a primátor mesta  a ďalšie súkromné osoby a firmy. Aj touto cestou im ešte raz ďakujem za podporu.

Cestovali ste do zaujímavej a pre našinca atraktívnej, ale neznámej krajiny. Čím vás prekvapila?

V Juhoafrickej republike nás prekvapilo najmä počasie. Počas nášho pobytu dokonca po 44 rokoch snežilo. Najviac ma zaujal Kruger Park – Safari, v ktorom sme strávili dva dni. Videli sme žirafy, hrochy, levy, gepardy, slony, antilopy, krokodíly, nosorožce z bezprostrednej blízkosti vo voľnej prírode. Dokonca som mal možnosť  ochutnať mäso z týchto exotických zvierat, čo bolo pre mňa veľkým zážitkom.

Nie je ti ľúto, že raketové modelárstvo nepatrí medzi „top“ oblasti z pohľadu atraktívnosti? Veď keby si bol tenista, futbalista či jazdec F1, vedeli by už o tebe všetci…

Na Slovensku nie je tento šport  na takej úrovni ako vo svete. Hlavným dôvodom je výbava – vysielač a modely – to všetko je finančne náročné. Určite nie som spokojný s tým, že sa leteckému modelárstvu venuje tak málo mladých ľudí.

Ako sa ti darí skĺbiť školu so svojou záľubou a reprezentáciou SR?

Súťaže bývajú väčšinou cez víkendy a tie najdôležitejšie akcie – majstrovstvá sveta a Európy sú vždy počas letných prázdnin. Okrem toho na tréning využívam každý voľný čas.

Vieš o tom, že v Spišskej Novej Vsi máme niekoľkonásobného majstra sveta v raketovom modelárstve?

Áno, viem dokonca o dvoch – Ján Koťuha -učiteľ na Technickej akadémii a Štefan Gerenčer. Ja sa však venujem rádiom riadeným termickým vetroňom, nie raketám. Ale určite by som chcel mať doma na poličke tri zlaté medaily z MS J.

Si prvák, naše gymnázium je tvojím druhým domovom len zopár týždňov. Ako sa ti  tu páči?

Na gymnáziu som stretol veľa známych ľudí. Neviem ešte posúdiť celkovú atmosféru školy, ale zatiaľ sa mi javí na jednotku. Páči sa mi, že nás učitelia v porovnaní so základnou školou berú už ako dospelých.

Vieš, že onedlho bude imatrikulácia prvákov? Tešíš sa?

Na imatrikulácie sa už hádam teším od siedmeho ročníka základnej školy. Očakávam úlohu, v ktorej sa snáď až tak nestrápnim, ale som za každú srandu J.

A na záver. Čo hovoríš na naše dievčatá? Dala by sa niektorá nalákať  na raketové modelárstvo? J

Dievčatá v našej škole sú veľmi pekné,  to určite, ale či by sa nejaká dala nalákať na letecké modelárstvo? Na Slovensku poznám len jedno dievča, ktoré sa tejto oblasti venuje vďaka svojej rodine.

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor a prajeme veľa ďalších športových, ale aj osobných a pracovných úspechov.

Dagmar Repaská

Comments are closed.